MAFIA 3 or Another Copy Of GTA ?

Mafia-3-shooting

Mafia 3 je tu po dlhých šiestich rokoch čakania. Ja som prešiel zatiaľ približne 30% takže už súdim že viem o tejto hre dosť nato aby som podal nejakú tú recenziu. Už pred jej vydaním ľudia na internete viedli búrlivé diskusie plné obáv že Mafia 3 nebude Mafia ale skôr Grand Theft Mafia 3. Už vtedy som písal článok o prvom trailery v ktorom som sa vyjadril k zopár podozrivým veciam ktoré som si vo videu všimol. Na konci článku som napísal že mi budú stačiť 3 veci aby som si hru užil. Boli to tieto 3 veci:

“Finish him” fintičky,  check ✓

mafia-3-image-67

“vyvážená grafika” ehm… síce toto neni môj screenshot ale hru hrám na max grafických nadstaveniach a aj tak sa objavujú momenty kedy sa grafika podobá na toto. Tiene sa vypínajú, svetlá preblikujú, hra je tmavá otočím sa do boku odrazu drasticky pribudne svetlo atď atď… Ale zas ked je no prší a ste tam kde je veľa svetiel je hra krásna ! Ale zas ktorá nová hra pri týchto podmienkach nie je že ? GTA V…

maxresdefault

“Veľmi dobrú fyziku” fakt som to vtedy napísal ? Spomínam si že ma ohromila deštrukcia granátov ale jak hrám tak hrám nič také v tej hre už nevidím, dobrú fyziku by sme tu hľadali fakt len márne. Že by za to mohol “the most legendary” downgrade ?

Takže je táto hra u mňa prepadák ? To si nechám na koniec článku.

Ďalšou vecou ktorú treba vypichnúť je inteligencia nepriateľov a ostatných NPC-čiek. Za bieleho dna preliezate plot 15 metrov pred strážnikom ten vás pri tom zbadá spozornie čo trvá asi 3 sekundy a potom zahlás niečo ako “asi to bol iba vietor”… WTF chlape ? Práve pred tebou preliezol plot dvojmetrový neger (neberte to rasisticky prosím:) ) s brokovnicou v ruke ty si pozeral priamo naňho ale všetko čo si všimneš je vietor ? Alebo moment číslo dva, som v miestnosti to ktorej som stiahol a podrezal už asi 7 chlapov pískam na ôsmeho ktorý stojí vo dverách kuká na tie jatka a nič pohoda však nezabil som mu tam sedem kamošov na ktorých sa práve pozerá a ide sa pridať a urobiť mi tam ôsmu mŕtvolu. Načo by začal kričať upozornil ostatných alebo sa aspoň dal na útek niéé on račej bez slova pokračuje ďalej a nechá sa pobodať… A do tretice k tej inteligencii: *prestrelka jak ríbezľové vínko* idem k nepriateľovi načo mi došli náboje prebíjam shotgun a myslím si že dvaja týpci predo mnou ma určite dorazia ale čo že sa nedeje ? No predsa týpek mieri na mňa a nestriela ! Nie že by nemal náboje on proste nestriela ! A prečo ? ja neviem nepýtajte sa ma proste tam stojí mieri mi na hlavu a on nestriela… A ten druhý ? To nie aby využil moment môjho prebíjania a dorazil ma niéé ! On sa račej točí zo strany na stranu jak baletka a hľadá si úkryt lebo asi usúdil že v momente keď som obkľúčený a prebíjam som najnebezpečnejší… Toľko k AI.

Mafia 3 shooting

Ďalšia vec je oblečenie. To ako fakt sa nedá kúpiť alebo nejak vymieňať ? 2016 nič ? OK…

Potom tu máme samotné GTA prvky a vôbec celkový fakt ktorý je z hry strašne cítiť a to je to že je MADE IN MURICA fuck yeah ! Mafia bola pre mňa hra kde išlo hlavne o silný príbeh plný zvratov a celkovo takej tej starej mafianskej elegancie a takej ako to povedať no “brutality oblečenej v obleku” a čo nám priniesla mafia 3 ? Áno brutalitu a fakt že dobrú ! Ale predsa len na akej úrovni ? Áno na americkej predsa ! milión guliek, explózie pískajúce pneumatiky a fuck sem fuck tam to je asi jediné čo američania vedia a je to asi aj jediné čo ich baví… Brutalita v Mafii 3 si proste zabudla obliecť ten “oblek” ktorý tam mne osobne strašne chýba. Ono vôbec mi americká brutalita a taká tá ich drsnosť v hrách nevadí mám to práve že veľmi rád ale Mafia ? To predsa nebola taká hra tá bola dobrá preto lebo bola iná.

CZ dabing, obrovská škoda. Slováčisko jak repa ale toto proste poviem, ten český dabing v mafii 1 aj 2 bol proste dokonalý (hlavne v 1 :) ) a mne osobne tvoril značnú časť atmosféry.

Ešte by som spomenul nejaké animácie a také tie detailíky. Kde je animácia kupovania zbraní v tej dodávke ? 2016 nič ? Jááj vlastne né však tam šupneme lacnú tabuľku načo nejaké animácie jak si vyberá z kufru zbraň… Kde je animácia tankovania na benzínke alebo celkovo systém paliva do auta ktoré sa míňa a dá sa na pumpe doplniť ? Kde sú vlaky alebo električky ? Kde je počítadlo najazdených kilometrov ? Nábojnice na zemi ? Zapínanie vypínanie svetiel ? Blinkre ? Sedenie na iných miestach ako na vodičovom ? Deformácia karosérie áut keď do nej mlátime/narážame ? Oprava motoru auta ? Poriadne rozbíjanie skla na autách a aj poriadne zvuky preňho ? Výrobcovia si to možno neuvedomujú ale to sú presne tie drobné detaily v ktorých sa ukrýva dokonalosť hry. A hlavne v roku 2016 sú myslím už samozrejmosťou aspoň niektoré z nich.

med_2K_MAFIAIII_GAMESCOM_SCREENSHOTS_COMBAT03

Tak to konečne zhrniem.

Je Mafia 3 dobrá hra ? Rozhodne áno ! ALE !!! Je v tom jeden veľký háčik, NIE JE TO MAFIA ! Nemôžem si pomôcť ale proste NIE toto nie je Mafia, mafia pre mňa znamená a vždy znamenala úplne odlišnú hru s úplne odlišným príbehovím aj hracím prevedením. A čo to teda je ? Je to veľmi vydarený “klon” GTA zasadený do 60-70 rokov minulého storočia.

Hra je super baví ma má peknú grafiku (až na občasné bugy), má super “strielaci” model, je to asi prvá hra kde rád hrám s brokovnicou lebo to jak brutálne a realisticky dokáže zraziť k zemi nepriateľa som v žiadnej hre ešte nevidel  ! Aj príbeh je dobrý ! Len je na mňa moc americký a “neelegantný” a to k Mafii proste nepatrí račej tomu mali dať iné meno. Toľko rozsudok.

7.5/10 za predpokladu že to nesúdim ako Mafiu keby som to mal súdiť ako Mafiu tak 2/10.

A aby ste si mohli dobre porovnať rozdiel dávam sem videa od jedného rusáka.

Keep playing a samozrejme majte úžasný deň ! 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *